Досега, веројатно сте слушнале за многуте здравствени придобивки поврзани со медитеранската исхрана. Докажано е дека помага во намалување на воспалението во телото, ги подобрува когнитивните функции и го одржува здравјето на срцето.

Оваа диета се состои од различни видови на храна, но едни од најпознатите и најважните се маслинките, пишува Живим. Без разлика дали ги сакате или мразите, маслинките се богати со здравствени придобивки и затоа се столбот на многу здрави диети. Еве уште неколку придобивки што ги носи редовното консумирање маслинки, а за кои можеби сè уште не сте слушнале.

Тие носат „инјекција“ од добри масти

Маслинките главно се состојат од здрави масти и содржат високо ниво на олеинска киселина, која сочинува 74 проценти од вкупните масти во маслинките.

Олеинската киселина е мононезаситена маст за која е познато дека го намалува воспалението во телото. Поголемиот внес на такви здрави масти, како што се мононезаситените и полинезаситените, особено ако тие ги заменуваат несаканите масти како заситените масти и транс мастите, може значително да го подобри вашето целокупно здравје.

Тие можат да ја подобрат функцијата на мозокот

Една од главните придобивки од зголемувањето на внесот на здрави масни киселини преку исхраната е тоа што тие го подобруваат здравјето и функцијата на мозокот.

Истражувањата покажаа дека луѓето кои консумираат многу мононезаситени масти често имаат повисоки нивоа на невротрансмитер ацетилхолин потребен за функции како што се меморијата и учењето. Маслинките исто така содржат фенолни супстанции за кои е откриено дека штитат од болести поврзани со стареењето како што се деменција и Алцхајмерова болест.

Даваат пристојна доза на влакна

Маслинките и маслиновото масло имаат многу исти здравствени придобивки, но една од специфичните придобивки од консумирањето цели маслинки е тоа што тие содржат диетални влакна.

80 грама конзервирани маслинки содржат околу 3,2 грама влакна, што е прилично количество за толку мал залак. Соодветните влакна во исхраната се клучни за одржување на здравјето на срцето, здравото ниво на холестерол, доброто варење и долговечноста воопшто, а маслинките можат да бидат одлична помош за постигнување на овие цели.

Подобрете го здравјето на срцето

Маслинките се една од најздравите намирници за срцето поради високите нивоа на мононезаситени масти. Според истражувањето објавено во списанието Lipids in Health and Disease, мононезаситените масти помагаат да се намали ризикот од смрт воопшто, ризикот од мозочен удар и кардиоваскуларни болести.

Тие исто така можат да помогнат во намалување на лошиот холестерол (ЛДЛ) и зголемување на добриот холестерол (ХДЛ), што помага и за одржување на здраво срце, пишува Живим.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Јуни ќе биде натпросечно топол и со потпросечно количество на воден талог
Следната статијаМЗ: Избегнувајте контакт со диви животни, поради заштита од мајмунски сипаници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде