дома животен стил Од кога датира најстарото вино на светот?

Од кога датира најстарото вино на светот?

Шише со вино старо 1700 години пронајдено од археолозите се уште содржи течност

46
0

Изработката на колекција вино е едно од најскапите хобија.

Сериознo богати колекционери бараат најретките шишиња вино во светот, и најчесто да не ја консумираат нивната содржина, туку само да ги имаат на нивната полица.

Повеќето вина добиваат вредност со текот на времето, главно затоа што луѓето мислат дека нивниот вкус станува поинтензивен како што стареат.

Денес во светот има многу многу стари и скапи шишиња вино, но ниту едно не е старо како виното од т.н. Шишиња Спејер, за кои се проценува дека се направени пред скоро 1.700 години.

Ова шише го доби името по градот Спејер, кој се наоѓа во денешна Германија. Во 1867 година, тим на археолози ископа гробовите на почината брачна двојка од времето на антички Рим на таа локација.

Заедно со други предмети, како што се градите на сопружниците, тие исто така пронашле шест садови во гробот на жената и уште десет во гробот на мажот. Верувале или не, едно шише пронајдено сè уште содржеше течност.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде