На вториот ден од Божик, верниците го слават големиот празник Собор на Пресвета Богородица во чест на Пресвета Богородица, која, како што е запишано во народните и црковните списи, го родила на Исус Христос, спасителот на народот.

Во нејзина чест и во знак на благодарност денеска се упатува посебна молитва.

  • Молитва на Пресвета Богородица

Со твоето раѓање, Христе Боже, осветли ја светата светлина на Божјото спознание, зашто во таа светлина се учат оние што им служат на ѕвездите да Те поклонуваат, Сонцето на правдата, и да те спознаат од висините на истокот, Господи, слава ти!

  • Обичаи на вториот ден од Божиќ

Денес, според народните обичаи, во куќата се примаат гости – пријатели и соседи. На вториот ден од Божиќ, велат луѓето, треба да се посветите на шетање и посета на пријатели и кумовите, бидејќи „кој има пријатели е богат човек“.

Се верува дека на денешен ден се помируваат оние кои со години се во кавга и дека не е добро денеска да ги избркате од прагот доколку дошле да ве посетат.

Денеска на празничната трпеза која се уште е поставена сите се еднакви и во здравје и радост го слават најрадосниот празник на христијанството. Обичајот вели дека куќата денеска не се чисти бидејќи во православието Божиќ се слави три дена.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Повеќе од 300 милиони луѓе во светот се заразени со омикрон сојот
Следната статијаНиските нивоа на витамин Б12 се причина за депресија кај повозрасната популација

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде