Кога, покрај вреќи со боја за бојадисување јајца, се појавија и други привлечни украси, како што се светки, сите сакавме да ги испробаме.

Иако изгледаат убаво, веднаш штом ќе бидат земени во рацете, овие јајца оставаат секвенци насекаде, тие се лепат, што никој не сака.

Затоа денес ви откриваме трик како да ги направите вашите велигденски јајца – со помош на шеќер!

Постапка:

Наместо вода, користете 500 мл бело вино, наместо сол, 100 гр шеќер, а исто така ќе ви треба и една кеса боја во прав за торта.

Истурете го виното во шерпата, додадете го шеќерот, па додадете ги јајцата.

Вклучете ја ринглата и посипете ги јајцата со боја за торта.

Гответе на тивок оган околу половина час без капак, а потоа покријте го, тргнете го од оган и оставете го да отстои преку ноќ.

Наутро извадете ги јајцата на салфетка или салфетка за да се исушат добро – бидејќи ќе се исушат, тие ќе станат сјајни и пенливи од шеќерот!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде