САД, Јужна Африка и Европската унија привремено ќе го запрат дистрибуирањето на Џонсон и Џонсон (Ј & Ј) вакцини против Ковид, по извештаите за ретка коагулација на крв.

Откриени се шест случаи во повеќе од 6,8 милиони дози на вакцини, соопшти американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Џонсон и Џонсон ќе бидат принудени да го паузираа своето распространување во ЕУ, кој започна оваа недела.

Следи слични случаи по дози на вакцина АстраЗенека, што ги поттикна ограничувањата за употреба.

ФДА соопшти дека ја препорачува привремената пауза „поради претпазливост“.

ФДА исто така потврди дека еден пациент починал од компликации на згрутчување на крвта, а друг е во критична состојба.

Сите шест случаи биле кај жени на возраст помеѓу 18 и 48 години, со симптоми кои се појавиле шест до 13 дена по вакцинирањето.

Следејќи го советот, сите федерални страници во САД престанаа да ја користат вакцината сè додека не завршат понатамошните истражувања за нејзината безбедност.

Државните и приватните изведувачи се очекува да го следат примерот.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде