Американската компанија Круз објави дека заедно со својот мнозински сопственик, корпорацијата Генерал моторс, ќе побара одобрување од надлежните институции за производство на ограничен број возила без волани и управувачки педали.

Во исто време, таа најави дека ќе го повлече своето барање за изземање, кое го достави до Министерството за транспорт во јануари 2018 година, што се однесува на пуштање во сообраќај на слични возила конструирани во рамките на проектот „Платформа на Шевролет Болт“.

black sedan

Револуционерно крстаречко возило наречено Потекло, кое беше прикажано на јавноста во јануари, нема ниту волан, ниту педали, туку само две широки седишта, спроти едни на други, за четворица патници.

Генерал моторс планира да започне со производство на ограничен број вакви возила кон крајот на 2021 година или почетокот на 2022 година.

Потпретседателот на Круз, Роберт Грант, изјави дека сообраќајната полиција во Калифорнија минатата недела даде „зелено светло“ дека возилото Оригинал може да се тестира во Сан Франциско, без возач.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде