Со средновековно потекло и необично шарено пристаниште, нискоградниот норвешки град Трондхајм не изгледа многу футуристички.

Но, поранешната престолнина на Викинзите бранува со пионерска иницијатива за транспорт: ферибот со нула емисии, самостојно управување.

Малиот, автономен траект, кој започнува со пловиба следната година, работи „како лифт“, вели Ерик Диркорен, извршен директор на Зеабуз, компанијата што го гради и управува со бродот.

Патниците од секоја страна на каналот што ги одделува пристаништето и центарот на градот можат да притиснат копче за да го повикаат бродот на нивната страна.

Бродот собира до 12 патници, како и велосипеди и потребни се помалку од 60 секунди за да се направи преминот – заштедувајќи им на пешаците 15 минути пешачење.

Zeabuz says its self-driving ferry will be given a sleek, modern aesthetic, to match its advanced tech, in the next five years.
ИЗВОРCNN
претходниот член,Нема олабавување на мерки во Белгија се додека не се пронајде вакцина против КОВИД19
Следната статијаМерките во Словенија даваат резултати, опаѓа број на нови заболени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде