Мерките против ширењето на коронавирусот ќе останат на сила сè додека не биде достапна вакцината против КОВИД-19, рече премиерот Александар Де Кру за време на неговата посета на јавната болница, пишува „Еурактив“.

“Додека нема вакцина, ќе мора да се справуваме со пандемијата многу поостро отколку во текот на летото. Дури и да ги видиме ефектите од овие мерки, мора да ставиме до знаење дека тоа ќе биде долгорочен напор”, му рече Де Кру на кралот Филип. вработените во болницата во Алст, според белгиската новинска агенција Белга.

Иако очекува дека бројот на заразени ќе падне во одреден момент, „луѓето мора да се придржуваат до мерките подолг временски период, со цел да се осигури дека состојбата во болниците ќе се нормализира, што ќе трае со месеци“, додаде белгискиот премиер.

Де Кру рече дека „научил лекција“ од она што се случи кога мерките беа олеснети по првиот бран на пролет, додавајќи дека строгите мерки ќе мора да останат на сила во наредните месеци.

Бројот на нови инфекции во Белгија престана да расте експоненцијално, но сè уште е рано да се каже дека вториот бран го достигна својот врв, објави владата во понеделникот, кога стапија на сила новите ограничувања со цел да се спречи „колапс на здравствениот систем“.

Во неделата од 25-31 октомври, имало во просек по 14.235 нови случаи на ден, што е за 4 проценти помалку од претходната недела.

Сепак, здравствените експерти укажаа и на фактот дека бројот е помал, бидејќи луѓето без симптоми се тестираат поретко.

Вкупниот број на потврдени случаи во Белгија од почетокот на пандемијата е 452.541.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде