Кога ќе се избришеме со сува, чиста капа после капење, скоро секој ќе ја остави во бањата да се исуши. Меѓутоа, како што користат лекарите, оваа навика може да биде штетна за здравјето, бидејќи тогаш габите и бактериите можат да се размножуваат.

Ако влажна крпа полна со мали честички од мртвиот површински слој на кожата ја помине ноќта на загреано место, како што е бања после капење, бактериите и габите ќе се размножуваат на неа, за многу кратко време.

Лекарите исто така советуваат дека максималниот број на употреба на една крпа е три пати помеѓу две миење, но само ако во меѓувреме се исуши темелно.

Значи, кога користите крпа, неопходно е да го оставите да се исуши на свеж воздух, ако е топло надвор, или во бањата, фен или радијатор, во текот на зимата, со цел да го спречите развојот на бактерии.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Споменичкиот комплекс „Македониум“ во контекст на европскиот модернизам
Следната статијаЈадете само банани за појадок? Тоа сепак не е паметен избор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде