Повеќето луѓе не се грижат за храната што ја консумираат на море. Сите едвај чекаме одмор, па помалку внимаваме на исхраната, а потоа се опуштаат оние кои јадат само здрава храна.

Сепак, постојат намирници и пијалоци кои никогаш не треба да ги јадете или пиете пред да пливате. По правило, не влегуваме во водата најмалку половина час после јадење, а важно е да се знае дека некои намирници и пијалоци можат да бидат доста опасни.

  • Зачинета храна

Бидејќи пливаме во хоризонтална положба, рефлуксот на киселина може да биде проблем за многумина. Зачинетата и зачинета храна уште повеќе го комплицираат, па најдобро би било да избегнувате лути сосови, пиперки и друга храна со ваков вкус.

  • Алкохол

Ова особено важи за младите кои сакаат секојдневни забави на плажите. Сите знаат дека алкохолот ја намалува способноста за реагирање и правење адекватни проценки во даден момент, па логично е да се избегнува пред да влезе во морето.

  • Мешунките

Мешунките како гравот и грашокот содржат многу влакна, кои се добри за здравјето, но можат да предизвикаат надуеност, запек и грчеви, кои можат да ви го расипат летното уживање.

  • Енергетски пијалоци

Многу луѓе сакаат ладни енергетски пијалоци, за кои сме убедени дека создаваат чувство на будност. Сепак, енергетските пијалоци можат да предизвикаат дијареа и гадење, а поголема е веројатноста да бидете дехидрирани.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Што всушност внесуваме во организмот кога пиеме Б комплекс?
Следната статијаНа одмор не тргнувајте без крема за сончање и костим за капење, но и без план!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде