Ги има во различни намирници, така што повеќето луѓе ги добиваат препорачаните количини од овие витамини само со јадење.

Сепак, одредени фактори може да значат дека на вашето тело му требаат повеќе витамини Б. Тие вклучуваат возраст, бременост, исхрана, здравствени состојби, генетика, употреба на одредени лекови…

  • Што се витамини од Б-комплексот?

Витамините Б се растворливи во вода, што значи дека вашето тело не ги складира. Од таа причина, исхраната треба да не снабдува секојдневно со нив.

Тие имаат многу важни функции и се од витално значење за одржување на добро здравје.

  • Б1 (тиамин)

Тиаминот игра суштинска улога во метаболизмот помагајќи да се претворат хранливите материи во енергија. Најбогатите извори на храна вклучуваат свинско месо, семки од сончоглед и пченични никулци.

  • Б2 (рибофлавин)

Рибофлавин помага да се претвори храната во енергија и исто така делува како антиоксиданс. Храната со најмногу рибофлавин вклучува месо од органи, говедско месо и печурки.

  • Б3 (ниацин)

Ниацинот игра улога во клеточното сигнализирање, метаболизмот и производството и поправката на ДНК. Изворите на храна вклучуваат пилешко, туна и леќа.

  • Б5 (пантотенска киселина)

Како и другите Б витамини, пантотенската киселина му помага на вашето тело да добие енергија од храната и исто така е вклучена во производството на хормони и холестерол. Рибата, јогуртот и авокадото се добри извори.

  • Б6 (пиридоксин)

Пиридоксин е вклучен во метаболизмот на амино киселините, производството на црвени крвни зрнца и производството на невротрансмитери. Храната со најмногу од овој витамин вклучува лосос и компири.

  • Б7 (биотин)

Биотинот е неопходен за метаболизмот на јаглехидратите и мастите и ја регулира генската експресија. Квасецот, јајцата, лососот и сирењето се меѓу најдобрите прехранбени извори на биотин.

  • Б9 (фолати)

Фолната киселина е потребна за раст на клетките, метаболизам на аминокиселини, формирање на црвени и бели крвни зрнца и правилна клеточна делба. Може да се најде во храна како лиснат зеленчук и грав или во додатоци во форма на фолна киселина

  • Б12 (кобаламин)

Можеби најпознатиот од сите Б витамини, Б12 е од витално значење за невролошките функции, производството на ДНК и развојот на црвените крвни зрнца. Б12 природно се наоѓа во животински извори како месо, јајца, морска храна и млечни производи.

Иако овие витамини споделуваат некои карактеристики, сите тие имаат уникатни функции и се потребни во различни количини.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Се бараат предлози за имиња за новите женски лавчиња во Зоолошка
Следната статијаНе јадете зачинета пица пред спиење, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде