Можеби токму кога го читате текстот, го допирате лицето. Оваа навика е вообичаена и многумина не можат така лесно да се ослободат од неа бидејќи станува дел од рутината.

Нашите раце носат бактерии. Кога го допираме лицето, несвесно шириме масла, нечистотија и бактерии од рака на лице. Ова подоцна доведува до затнување на порите, мозолчиња, па дури и предвремено стареење.

  • Рацете нека ви бидат зафатени

Еден од најлесните начини да се ослободите од навиката да го допирате лицето е да ги држите рацете зафатени.

  • Визуелизирајте низ што поминувате

Користете техники за визуелизација и замислете ги рацете како „валкани инструменти“ и размислете за сите работи и места што ги допирале цел ден. Запомнете ја оваа слика дури и ако вашите раце се чисти.

  • Пребројте колку пати дневно го допирате лицето

Истражувањата покажуваат дека го допираме лицето дури 3 пати во една минута. Ова значи дека ако сме будни 16 часа, допираме лица стотици, па дури и илјадници пати на ден.

  • Побарајте помош од пријател

Можете да побарате од блиските луѓе да ви помогнат со тоа што ќе го привлечете вашето внимание кон него секој пат кога ќе го допрете лицето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Современите ликовни тенденции на творечкиот немирен дух на Тања Балиќ
Следната статијаСекој петти вид на птици во Европа е загрозен или пред изумирање!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде