Оние кои се прејадувале и биле побавни на возраст од седум до 15 години, полошо поминале на тестовите на мозокот во четириесеттите. Пониските резултати може да ја зголемат веројатноста за развој на деменција подоцна.

Водечкиот автор професор Микеле Калисаја од Универзитетот Монаш во Австралија рече:

Заштитните стратегии против тоа можеби ќе треба да започнат уште во раното детство

Д-р Сара Имарисио, раководител на истражување во Алцхајмеровата студија во Велика Британија, објаснува: „За повеќето од нас, ризикот од деменција се сведува на сложена мешавина на нашите гени, начин на живот и возраст.

Додека многу експерти веруваат дека средната возраст е клучното време кога треба да преземеме мерки за да го намалиме ризикот од деменција, некои аспекти од детството можат да влијаат и на долгорочното здравје на нашиот мозок.

Никогаш не е премногу рано или предоцна во животот да преземеме чекори за поддршка на здравјето на нашиот мозок.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Зголемен бројот на случаи на хепатитис на црниот дроб предизвикан од прекумерено конзумирање алкохол
Следната статијаДали размислувате каде ќе седнете кога одите на интервју за работа? Овој потег открива дали сте лидер или тимски играч?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде