Природните креми за сончање не содржат хемикалии, кои можат да остават трајни ефекти на кожата, особено чувствителна и подложна на алергии на сонце и на детската кожа.

Совети од народната медицина откриваат стари, заборавени препарати кои можете да ги користите на вашата кожа дури и при изложување на најсилното сонце.

Ви носиме рецепт кој ќе ви го спаси задушувањето на вашата кожа.

Состојки:

  • половина чаша бадемово или маслиново масло
  • четвртина шолја кокосово масло
  • четвртина од чаша пчелин восок
  • 2 лажици цинк оксид
  • 2 лажици шеа путер
  • етерични масла или екстракт од ванила за арома

Подготовка:

Во тенџере со двојно дно на тивок оган растопете ги маслата, путерот и восокот. Тргнете го од оган и оставете малку да се излади, додадете цинк оксид. Кога користите цинк оксид, внимавајте да не го вдишувате.

Мешајте додека не добиете еднолична смеса. Користете го како и секој друг крем за сончање. Користете во рок од 6 месеци.