Ако редовно вежбате и не ги занемарувате процедурите за лимфна дренажа, а целулитот сè уште е на дело, најверојатно станува збор за проблем со исхраната.

Сосови

Готовите сосови, чиј асортиман на полиците во супермаркетите е огромен, треба да се избришат од списокот за шопинг еднаш и засекогаш.

Нема трага од свеж домат во составот на готови сосови, но е полн со Е-адитиви, бои, конзерванси, заситени масти и огромна количина сол.

Ако не можете да го замислите животот без сосови, подгответе ги сами дома. Да, не е лесно, но добро е за здравјето.

Бел леб

Повеќе пати сме пишувале за опасностите од белиот леб, а сега нашиот „херој“ е повторно тука.

Вишокот брзи јаглехидрати, кои се претвораат во шеќер во процесот на варење, придонесуваат не само за зголемување на телесната тежина, туку и за намалување на производството на колаген, што ја прави нерамномерноста на целулитот поголема и позабележителна.

Наместо бел леб, обидете се да консумирате леб направен од цели зрна.

Брза храна

Во борбата против целулитот, брзата храна е контраиндицирана дури и за оние со добар метаболизам.

Големата содржина на маснотии, брзи јаглехидрати, конзерванси и зачини, да не спомнувам огромна количина сол што е дел од „десертот“, негативно влијае на вашиот изглед.

Месни производи

Колбаси, шунка, па дури и обожавано пршута се сигурен начин за создавање целулит.

Големата содржина на натриум не само што може да ја направи „кората од портокал“ уште повидлива, туку може да доведе и до многу посериозни здравствени проблеми, вклучително и проблеми со бубрезите.

Газирани и слатки пијалоци

Колагенот игра клучна улога во мазноста на кожата, а шеќерот го забавува неговото производство.

За разлика од колачите и чоколадото, слатките пијалоци можат да изгледаат прилично безопасно.

Со цел кожата да биде секогаш еластична и затегната, вреди да се откажете од сите слатки сода и спакувани сокови, како и алкохолни коктели со сирупи во составот.

Пијте чиста вода, овошни сокови, а на забави изберете чаша вино.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Денеска се големи христијански празници, кажете ја оваа молитва:
Следната статијаБаба на Барак Обама од Кенија умре на 99 годишна возраст

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде