Светиот апостол Аристoвул е еден од седумдесетте апостоли.

Тој бил брат на апостол Варнава, роден на Кипар. Го следел апостол Павле, кој го споменува во посланието до Римјаните (Рим 16:10).

Кога големиот апостол Павле поставил многу епископи за различни делови на светот, тогаш тој го поставил и Аристовул за британски бискуп.

Во Велика Британија, народите биле диви, неверни и злобни, па затоа Аристовул претрпел неописливи маки, беда и злоба меѓу нив.

Го тепале безмилосно, го влечеле по улиците, го исмевале… Но, на крајот, овој светец дошол до успех со силата на Божјата благодат.

Тој ги просветли народите, ги крстил во името на Христос, изградил цркви, образувал свештеници и ѓакони и на крајот, умрел таму во мир и отишол во Царството Господово, на кое верно му служел.

Ако сакате да ги искупите своите гревови, треба да ја изговорите оваа молитва денес:

Апостол Свети Аристовул, молете се на Милостивиот Бог да им даде прошка на гревовите на нашите души.

Денес, црквата го одбележува и споменот на свети маченик Савин

Живеел во градот Хермопоjeе и бил старешина во тој град. За време на прогонството на христијаните, тој отишол на планина со многу други христијани и се заклучил во колиба каде што поминал време во пост и молитва.

Но, тој бил откриен од просјак, кој му донел храна и на кого Савин му направи многу добро.

Како и Јуда Христос, овој сиромашен човек за пари (за две златници) го предал својот добродетел.

Савин, заедно со уште шестмина, бил заробен од војниците, врзан и испратен на суд.

По големите маки, го фрлиле во реката Нил, каде почина.

ИЗВОРАло
претходниот член,И вакцинираните во опасност од британскиот тип на коронавирус
Следната статијаНамирници од кои треба да се откажете за да се ослободите од целулитетот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде