Баба на поранешниот американски претседател Барак Обама, Сара Обама почина во болница во Кенија на 99-годишна возраст, го цитираат нејзиното семејство од локалните медиуми.

Г-ѓа Обама почина рано во понеделникот во болницата Јарамоги Огинга Одинга во западниот град Кисуму, изјави нејзината ќерка Марсат за весникот „Дејли нација“.

Нејзиното семејство се договара да биде погребана во понеделник на гробиштата во градот, според извештаите.

Поранешниот претседател со задоволство ја нарекуваше баба Сара.

Г-ѓа Обама го бранеше својот внук за време на изборите во САД кога се рече дека е муслиман и не е роден во САД.

Таа беше трета и најмлада сопруга на дедото на поранешниот претседател.

ИЗВОРBBC
претходниот член,Намирници од кои треба да се откажете за да се ослободите од целулитетот
Следната статијаМорничаво: Сопственик на „Теленор“ во Србија загинал во Алјаска на ужасен начин!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде