Единбург многумина го сметаат за најубав град во Европа. Сместен на карпести ридови и карпи со поглед на морето, се чини дека се спојува со околниот пејзаж.

Од живописните средновековни градби на Стариот град кои се протегаат по должината на Кралската милја, до зградите нанижани помеѓу замокот Рок и црвеникавата палисада на Солсбери Крегс до неокласичниот Нов град – Единбург нуди променливи сцени околу секој агол.

Шкотските интелектуалци од 18 век, Единбург го нарекоа Атина на Северот, бидејќи го сметаа за возвишен пример за култура и уметност.

Се чини дека не згрешиле затоа што денес неговите стари и нови градби се на листата на светско наследство на УНЕСКО поради нивната важност. Главна карактеристика на Стариот град се калдрманите улици со вековна историја, меѓу кои се издвојува катедралата Свети Егидио од 12 век со прекрасните витражи и нејзината важност за шкотскиот презвитеријанизам.

Кога ќе се најдете пред него, сигурно ќе знаете дека сте на средината на Royal Mile, самиот центар на најважните улици во овој дел од градот. На неговиот почеток и крај е замокот Единбург и палатата Холируд.

Од друга страна, Новиот град се одликува со грузискиот уличен план кој бил популарен за време на владеењето на четирите кралеви на Велика Британија кои го имале истото име – Џорџ, а владееле од 1714 до 1830 година.

Главна карактеристика на овие градби се тули и камен, а боите се црвена, кафена и бела. Интересен податок е дека во Единбург има околу 4.500 објекти кои се под заштита на државата како историски споменици, бројка која не успеа да го надмине ниту Лондон.

Познавачите на сцената во Единбург тврдат дека иако во неа има многу ресторани и пабови, секој што не пробал некое од традиционалните шкотски јадења прави голема грешка. Во овој град главен специјалитет е пудингот од овци или како што би рекле мештаните „хагис“.

Нека не ве лаже името затоа што ова не е сладок десерт, туку повеќе месо, меѓу кои најпопуларни се белиот, црвениот и црниот пудинг.

И за крај, сите фанови на Хари Потер не смеат да ја пропуштат прошетката по улицата Викторија, која послужи како инспирација за познатата Алеја Дијагон.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Колку чини влезот во храмот Свети Сава во Белград?
Следната статијаКако ниските температури влијаат врз нашето здравје?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде