Две години по пандемијата се враќаме на стариот ритам на патување. Најчесто сакаме да планираме далечни дестинации и да го сметаме за вистинско патување и авантура, но никогаш не ни е на штета да знаеме за места кои ни се на дофат или се љубопитни за малку понеобични или необични работи.

Обично, кога планираме патување, нашиот прв чекор би бил да резервираме лет. А тоа е чекор кој се зема здраво за готово и воопшто не ни паѓа на памет што може да тргне наопаку. Се чини дека сè уште може – понекогаш не е можно само да се качите во авион и да летате насекаде во светот, особено ако сакате да посетите една од единствените пет земји во светот кои немаат свои аеродроми, пренесува Rd.com.

Ватикан

Ватикан не е само независен град-држава, туку и најмалата држава во светот. Површината на Ватикан е 109 хектари и ова место нема свој аеродром, веројатно затоа што всушност е „енклава“ во Рим. Рим има два меѓународни аеродроми како референтна точка.

Посетителите можат да летаат до Рим, а потоа да возат до малиот римокатолички град-држава Ватикан. Римскиот аеродром Леонардо да Винчи-Фјумичино е на околу 45,8 километри од границите на Ватикан.

Сан Марино

Сан Марино исто така нема аеродром, иако е опкружен со италијанско земјиште. Како петта најмала земја во светот, Сан Марино не страда од непристапност бидејќи е оддалечен само 14 километри од познатиот меѓународен аеродром Федерико Фелини.

И да, не се чувствувајте лошо за 33.000 жители на Сан Марино – тие исто така живеат во една од најбогатите земји во светот со еден од највисоките БДП по глава на жител.

Монако

Опкружен од три страни со Франција и од една страна со Средоземното Море, Монако е втората најмала земја во светот. Ја носи и титулата најгусто населена суверена држава во светот. За да стигнете до Монако, ќе треба да одите со брод или половина час со автомобил по слетувањето на аеродромот Ница на Азурниот брег во Франција.

Посебно е погоден за влез со автомобил – Монако е домаќин на една од најстарите и најпрестижните трки во Формула 1, Големата награда на Монако, со најкратка патека од сите трки во Ф1.

Лихтејнштајн

Како најмалата земја во светот која граничи со две земји (Австрија и Германија), Лихтенштајн исто така е без аеродром. Посетителите треба да влезат со автомобил, брод или популарен воз од блиските швајцарски или австриски железнички станици.

Најблискиот аеродром е швајцарскиот Св. Гален – Алтенреин. Лихтенштајн е речиси осум пати помал од градот Лос Анџелес, а најголемиот град има само 6.000 жители. Мал е, но моќен, со еден од највисоките БДП по глава на жител и еден од најниските државни долгови.

Андора

Андора е без излез на море на границата меѓу Шпанија и Франција. Сместен во планинскиот венец Пиринеите, ви дава можност за прекрасни прошетки, искачувања и погледи. Главен град на Андора е Андора ла Вела, која е и главен град на највисоко ниво во Европа.

Има пет аеродроми во Шпанија и Франција, на три часа од Андора. Со или без аеродром, Андора дефинитивно прави нешто како што треба – тоа е земјата со најдолг животен век во светот.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРКурир
претходниот член,Односот на човек кон другите открива како тој се сфаќа себе си
Следната статијаДобра вест за љубителите на лута и зачинета храна: Здравствените придобивки се бројни