Некои луѓе навистина имаат висока толеранција за зачинета храна, па затоа овие пиперки не им се непознати. Чили, феферони, кајен пипер, се незаменлив дел од многу јадења и сосови.

Најважно е што овие пиперки не само што ве лутат, туку се и многу посебни по своите лековити својства, поради што се рангирани меѓу најздравите намирници во светот.

Истражувањата покажаа дека лутите перики можат да го намалат ризикот од мозочен удар, срцев удар, но и да ги ублажат сите васкуларни проблеми.

Jа подобрува функцијата на црниот дроб

Позитивно влијае на работата на клетките на црниот дроб со тоа што ја враќа нивната структура, но го поттикнува и исфрлањето на насобраните токсини.

Го регулира крвниот притисок и мастите

Конзумирањето на зачинета и зачинета храна ја намалува желбата за солена храна, па доаѓа до зголемено излачување на течности од телото, а со тоа и го намалува крвниот притисок. Со редовна употреба, можно е да се намали покачениот холестерол.

Го активира растот на мускулите

Лутите пиперки предизвикуваат зголемено лачење на хормонот адреналин. Кај здрава личност, кога зема 250 mg капсаицин, еден час пред спортување, стапката на согорување на маснотии за време на тренинг програмата значително се зголемува.

Оваа супстанца е во состојба да го стимулира производството на мускулни протеини кои го активираат мускулниот раст.

Го намалува ризикот од рак

Науката вели дека употребата на црвена пиперка може многу да го намали воспалението и да го заштити телото од тумори.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Најпознатите европски дестинации кои немаат аеродром, но сепак вреди да ги посетите!
Следната статијаВременска прогноза: Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде