Високи планини, зелени ливади и длабоки долини: Областа околу Даргава во руска Северна Осетија-Аланија е всушност прекрасна, а сепак ретко кој доаѓа во градот, бидејќи станува збор за некропола – тука живеат само мртвите.

Според веб-страницата „cient-origins.net“, луѓето ги погребувале своите мртви уште од 16 век – наводно епидемијата предизвикала масовна смрт.

Но, тоа не е сè: Според легендата, многу локални жители сè уште треба да ја избегнуваат областа поради страв да не се вратат живи.

Она што ќе најдете во камените куќи

Во Даргавс се вели дека со текот на времето биле изградени скоро 100 куќи и подземни простории, од кои некои имаат до четири ката.

Остатоците од старата караула се устоличуваат над нив.

Според суеверие, тоа треба да служи за заштита на мртвите души.

Покрај тоа, во сите камени куќи биле пронајдени коски и други човечки остатоци, од кои некои биле сместени во ковчези што личат на чамци.

Причината за ова може да биде тоа што луѓето во тоа време веруваа – слично на времето на античка Грција – дека починатиот морал да помине река по патот кон подземниот свет по смртта.

ИЗВОРАло
претходниот член,За подобрување на концентрацијата при работа, елиминирајте ги овие работи од работната маса
Следната статијаУредување на детската соба по фенг шуи стандарди

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде