Секој сака своето дете да порасне во добра атмосфера и да биде среќно, здраво и успешно.

Спалната соба на детето или неговиот агол мора да бидат добро украсени и тоа мора да му се допадне на детето.

Техничките работи не се важни, како што се компјутерите или телевизорите, но многу е важно детето да има удобен кревет, да има свој простор за игра или учење, да може да ужива во кое било време од денот, а еве неколку работи што можат да помогнат.

Осветлување

Пожелно е детската соба да има што повеќе природна светлина, а некои од триковите што можат да помогнат во тоа се светли завеси и повеќе ламби.

Изберете ги според вкусот на детето, во бои што ги сака, а бидејќи се деца, секогаш е подобро светилките да бидат пластични, а не стаклени, за да не се повредат малите.

Полици 

Полици и полици се неопходни за складирање работи и играчки, а според фенг шуи, треба да ги избегнувате оние со остри рабови.

Исто така, би било добро полиците и лавиците да бидат во некои пастелни, смирувачки бои што му се пријатни на детето.

Ориентација во соба

Најдобро би било ако детската соба се наоѓа на исток, бидејќи истокот симболизира раст и развој.

Ако ова не е изводливо во вашиот дом, она што можете да направите е да го однесете детето повеќе во природа, со цел тој да се развива подобро.

Ако детето има кошмари, проблеми со спиењето, е нервозно, ротирајте го креветот додека не пронајдете добар амбиент. Ако сè е во ред, не менувајте ништо.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Најневеројатното руско село, крие многу мистерии, а жителите се…
Следната статијаНа луѓето ќе им биде потребно многу време да се одвикнат од маски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде