Овој извонреден подвиг на архитектурата се наоѓа на северот на Португалија и се нарекува „Casa do Penedo“, што значи „Куќа од камен“. Тоа првенствено беше куќа, а сега е мини музеј на фотографии и мошти.

Оваа необична куќа се наоѓа на врвот на еден рид и совршено се меша со околината, што ја прави скоро невидлива од далечина.

Името на куќата е такво поради фактот што е изградена помеѓу четири големи камења, интегрирани во темелите на куќата.

Тие служат како ѕидови и таван на куќата. Сместено е на северот на Португалија, во парохијата „Варзеа Кова“, општина Фафе.

Изградбата на куќата започна во 1972 година, а заврши две години подоцна, во 1974 година. Изградена е од португалски инженер од Гимараеш.

Сопственикот го користел како место за рекреација на село. Денес, „Каза до Пенедо“ е мал музеј на фотографии и мошти од историјата на Пенедо.

Куќата е скоро целосно од камен, не сметајќи ги вратите, прозорците и покривот. Внатрешноста е украсена во рустикален стил.

Мебелот и тесното скалило што води до вториот кат се направени од дрво. Секоја од собите има различна форма.

Софата во куќата е изработена од бетон и дрво од еукалиптус и тежи 350 кг.

Во куќата има камен камин, а надвор има базен врежан од камен.

Во последните неколку години, „Casa do Penedo“ го привлече вниманието на љубителите на дизајнот и архитектурата од целиот свет.

Откако беа објавени фотографиите од куќата и откако португалската телевизија направи репортажа за куќата, куќата прими голем број посетители.

За жал, куќата постојано беше мета на вандали и сопственикот мораше да ги враќа прозорците повеќе од дваесет пати, бидејќи тие честопати беа оштетувани.

Сега прозорците се отпорни на куршуми и металните шипки ги штитат. Влезната врата е изработена од челик и тежи 400 кг.

Во куќата нема електрична енергија, и покрај фактот што се наоѓа во близина на фарма со ветерници.

Сопственикот повеќе не живее во куќата. Поради големиот број љубопитни туристи, тој веќе не можеше да го користи за одмор, па го претвори во мал музеј.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Сте слушнале за лудиот британски крал што ја изгубил Америка?
Следната статијаПроизведен првиот тест за откривање на британскиот вид на ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде