Централниот научно-истражувачки институт за епидемиологија на Федералната служба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор) го разви и го регистрираше првиот систем за тестирање во светот за откривање на британскиот вид на ковид-19, според веб-страницата на Роспотребнадзор.

Новиот тест систем брзо открива присуство на мутиран сој, што се постигнува благодарение на специјалниот избор на олигонуклеотиди за ефикасно засилување на британската мутација, и е предвиден за максимална концентрација на вирусот… Со тоа се избегнуваат лажни позитивни резултати при откривање на мутации за примероци со многу големо вирусно оптоварување – се наведува во соопштението.

Исто така, се додава дека сетот реагенси успешно ги помина клиничките испитувања и е регистриран за употреба во Русија, а исто така има висока прецизност, што е докажано со испитувања на клинички примероци со потврдена мутација.

Новата технологија може да се искористи за развој на реагенси за откривање на други мутации на САРС-КоВ-2, како и други инфективни патогени кои бараат брзо масовно тестирање (пандемски инфекции) – се вели во соопштението.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде