Постојат многу витамини од групата витамини од групата Б – поточно осум, а нутриционистот Ѓорѓе Пејиќ на РТС изјави дека тие имаат најдобар ефект кога се во добра синергија.

Витаминот Б е од суштинско значење, нашето тело не може да го произведува, затоа е важно да се знае во која храна е присутно или евентуално кога е потребно дополнување.

Тој исто така откри која храна содржи најмногу од овие витамини.

Најмногу витамин Б се наоѓа во мешунките и лиснатиот зелен зеленчук, ако зборуваме за растителна храна. Главен извор на витамин Б се храна од животинско потекло, од јајца, млечни производи, преку месо, црвено месо, тие се најчести и најдобри извори на витамини од групата Б.

Многумина кои сакаат пиво на шега ќе ви кажат дека нема ништо лошо во пиењето затоа што е „полно со витамини од групата Б“ – но еве што вели нутриционист за тоа.

Пивото не е извор на витамин Б, но поради начинот на технолошко производство имаме и Б1, Б2 и Б6, така што ги нема сите витамини. Квасецот, како природен дехидриран производ, е добар извор на витамин Б, но од друга страна, ја зголемува киселоста во телото, па затоа не ги советувам моите пациенти да го конзумираат како поредовен додаток.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде