Нутриционистите ве советуваат да јадете храна која ве исполнува и заситува, бидејќи благодарение на тоа на вашето тело нема да му требаат дополнителни калории и ќе може да се ослободи од тој тврдоглав вишок кој е и здравствен проблем, пишува Lisa.rs.

Овошјето, зеленчукот и здравите протеини се клучот за здравјето – особено оние кои се актуелни во текот на летните месеци, а во исто време се неодоливо вкусни.

  • Ладни супи

Ладните супи полни со зеленчук се извор на големи количини на влакна – хранливи материи за кои е докажано дека го намалуваат апетитот и внесувањето дополнителни калории.

Бидејќи супите се состојат од голема количина зовриена вода, можете да ги консумирате во големи порции бидејќи содржат многу малку калории.

  • Лубеница

Лубеницата содржи влакна кои ги врзуваат и исфрлаат мастите од телото. Содржи и голема количина на вода, која помага во хидратацијата на телото и ја зголемува вкупната потрошувачка на калории.

  • Јагоди

Како и многу други овошја, јагодата е богата со влакна и хранливи материи. Исто така, јагодите се меѓу овошките со најниско ниво на калории, освен тоа, тие се попрактични за транспорт од лубеницата.

  • Тиквички

Тие се најздраво варени, можете да ги комбинирате или да ги наполните со друг зеленчук. Тие се добар извор на влакна, кои се идеални за чистење на дигестивниот тракт и исфрлање на вишокот течности од телото.

  • Кељ

Во средината на летото вклучете го кељот како основна состојка во секоја салата. Бидејќи е многу богат со здрави хранливи материи, консумирајте го на појадок, направете смути со грчки јогурт. Оваа моќна комбинација ќе ви даде многу енергија и ќе ја намали потребата од дополнителни калории.

  • Зеленчук на скара

Зеленчукот на скара содржи многу низок процент на масти и калории, високо ниво на влакна, а исто така е исклучително вкусен.

  • Риба

Еден од најдобрите начини да уживате во храната и да изгубите тежина е да вклучите посни протеини во вашата исхрана. Истражувањата открија само варење на протеини кои согоруваат калории.

Рибата на скара е одличен извор на овие летни протеини бидејќи е лесна и има многу помалку калории од, да речеме, свинскиот стек.

  • Краставица

Главната причина зошто е толку здрав и лесен е фактот што содржи голема количина на вода, која му помага на телото да хидрира и ја спречува дехидрацијата, што телото често го толкува како глад.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,За берење малини во Србија плаќаат по 4.000 денари на ден, плус стан и храна
Следната статијаКако да спречите задржување на вода во организмот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде