Поради тоа што поголемиот број на млади лица од сите поранешни југословенски републики ги напуштија своите матични земји и се упатија во потрага по подобар живот во некоја од поразвиените европски земји или Америка и Австралија.

Токму поради тоа Србија се соочува со недостиг на сезонски работници за берба на малини. Србија е еден од најголемите производители на ова овошје, но нема кој да го бере. Затоа се принудени работници да бараат во земјите од регионот.

Условите се добри, дневница од 8.000 динари, односно 4.000 денари плус обезбеден стан и храна.

Но, и тоа по се изгледа не е доволно, па единствени кои се нафатиле да работат се сезонци од Непал, Пакистан и Индија.

Цената на малините во Србија во малопродажба достина 600 динари.

ИЗВОРВработување
претходниот член,САД со ново предупредување кон Софија за односот кон македонското малцинство
Следната статијаНајдобра исхрана за летните денови – освежува, а не дебелее

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде