Се разбира, високото ниво на натриум во телото може да доведе до задржување на водата. Оток или оток во зглобовите, рацете и нозете се некои од помалку сериозните симптоми. Може да забележите дека не можете да го извадите прстенот после оброк, но не треба да се грижите, вашето тело само се ослободува од вишокот сол по неколку часа.

Сепак, задржувањето на водата може да биде многу поопасно доколку страдате од некои болести. На пример, задржувањето вода може да ја влоши состојбата на луѓето со висок крвен притисок, а со тоа дополнително да го зголеми притисокот врз крвните садови, а тоа доведува до поголем ризик од срцев удар и мозочен удар.

Исто така, високото ниво на натриум може да го зголеми губењето на калциум од коските. Ако калциумот се изгуби во текот на подолг временски период, може да се појават сериозни проблеми со коските.

Иако повеќето луѓе ќе доживеат само благ непријатност поради оток на нозете или рацете, важно е да внимавате на внесот на натриум за да спречите понатамошни компликации.

Затоа, ако сакате да консумирате шунка, поврзете ја со храна богата со калиум. Овошјето и зеленчукот се одличен извор на овој електролит кој помага да се потисне дејството на натриумот во телото.

  • КАКО ДА ГО СПРЕЧИТЕ ЗАДРЖУВАЊЕТО ВОДА?

Веќе посочивме дека е подобро да се спречи отколку да се третира задржувањето на водата. Затоа, обидете се да го ограничите внесот на натриум на максимум 2300 милиграми дневно.

Избегнувајте преработена храна, конзервирана храна и обидете се да користите помалку сол кога подготвувате оброци. Но, еве што друго можете да направите:

  • Внесување на калиум и магнезиум

Овие две хранливи материи ќе помогнат во балансирање на нивото на натриум. Тие се наоѓаат во:

  • банани
  • авокадо
  • домати
  • сладок компир
  • лиснат зеленчук, како спанаќ
ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Најдобра исхрана за летните денови – освежува, а не дебелее
Следната статијаНема договор за повисоки плати, продолжува штрајкот во училиштата и градинките

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде