Тој бил британски натуралист, биолог и геолог најпознат по неговата теорија на еволуција.

По завршувањето на елитното училиште во родниот Шрусбери, младиот Дарвин се запишал на медицина на Универзитетот во Единбург.

Подоцна го напуштил медицинското училиште и се запишал на Универзитетот Кембриџ за да стане свештеник на Англиската црква.

Викторијанското општество беше шокирано од тврдењата на Дарвин дека животните и луѓето имаат заедничко потекло.

Сепак, неговата теорија ги заинтригирала научниците, па така до времето на неговата смрт, теоријата на еволуцијата полека се пробивала низ науката.

Дарвин верувал дека јазот меѓу цивилизациите и културите не е несовладлив.

Приватен живот

Тој се оженил со неговата братучетка Ема. Тогаш, ваквите бракови биле доста чести. Тие живееле во предградијата на Лондон.

Имале десет деца. Чарлс беше посветен татко, многу внимателен кон своите деца. Кога и да се разболеле, тој се плашел дека тоа е последица на крвната врска меѓу него и неговата сопруга.

Image result for Darvin
Дарвин и неговата сопруга – Ема

Патување низ Јужна Америка

Неговото патување во Јужна Америка го смени неговиот поглед кон светот, а подоцна и текот на историјата. Инспирацијата ја најде во интересни растенија и животни, па собрал сè што ќе најде.

Водел детални белешки и ги запишал сите свои забелешки што ги испратил до Кембриџ за време на патувањето, заедно со писма до неговото семејство.

Повеќето белешки се однесувале на морски без’рбетници. Во Патагонија, тој најде коски на големи изумрени цицачи покрај морски школки, што го доведе до заклучок дека истребувањето може да се случи без драстични климатски промени или некоја природна катастрофа.

Неговите набудувања предизвикале голем интерес во Англија.

Додека бил во Галапагос, тој забележал големи желки, игуани и сивки. Сите ги собрал во една вреќа, но не забележал каде ги нашол. Враќајќи се во Англија, тој ја покажа својата колекција на познавач на птици, кој бил изненаден затоа што Дарвин не знаел на кој вид припаѓаат или каде точно ги најде.

Иако ова била грешка на почетниците, човештвото морало да му прости затоа што бил на трагата на универзалното откритие на светот.

Дарвин ја подготвувал теоријата цели 22 години

Тој работел на својата теорија две децении, и ја објавил во весниците за прв пат во 1858 година. Бил објавена во целост една година подоцна, под наслов „За потеклото на видовите“.

Книгата, која тие ја нарекле „книга што го шокираше светот“, била продадена во целост првиот ден, а потоа биле отпечатени уште шест изданија.

Со теоријата на еволуцијата, тој ги постави основните принципи врз кои се темелат современите сфаќања за органската еволуција.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Вакцините против ковид19 не штитат од сите видови на мутации
Следната статијаРецепт директно од Франција: Превкусни домашни њоки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде