Качамакот е познато традиционално јадење на Балканот. Но француската кујна користи „њоки“ за подготовка на качамак.

Ви го откриваме оригиналниот рецепт за подготовка на домашни и превкусни њоки.

Потребно е:

  • 400 мл вода
  • 160 гр пченкарно брашно
  • малку сол
  • 200 гр павлака
  • 2 лажици кисело млеко
  • 100 гр сува колбас
  • 100 гр рендано сирење … лист од јаглика

Варете ја кашата во вода (додајте сол во водата) околу 2-3 минути. Извадете ја од шпоретот. Тавата 35×25 добро премачкајте ја со масло.

Натопете лажица во вода и извадете потенки њоки и наредете ги во тава. Измешајте павлака, кисело млеко, 50 гр рендано сирење и лист од јаглика.

Истурете ги њоките и покријте ги сите њоки со лист колбас. посипете со остатокот од сирењето и листот од јаглика. Печете во коко рерна 25 минути на 200 степени Ц.

Може да се користи како самостојно јадење или како гарнир.

njoke

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде