Мултитаскингот е една од најлошите навики за мозокот и може да го оштети засекогаш. Истражувањата покажаа дека таквиот пристап кон работата ја намалува продуктивноста, ги зголемува грешките, па дури и предизвикува долгорочно оштетување на мозокот.

Ако постојано се обидувате да правите премногу работи одеднаш, вашиот мозок никогаш нема шанса да се фокусира на една работа и вистински да ја научи. Ова може да доведе до проблеми со меморијата и концентрацијата.

Покрај тоа, мултитаскингот може да ги зголеми хормоните на стрес во вашето тело, што доведува до анксиозност и депресија.

Затоа, ако сакате да го заштитите вашиот мозок, фокусирајте се на една по една задача и избегнувајте повеќекратни задачи колку што е можно повеќе.

Што да се прави:

  • Изберете само три важни задачи за денот. Повеќе од три ќе ве обземат.
  • Исклучете ги сите пречки, вклучувајќи телефон и ТВ, и дајте си доволно време да ги завршите задачите.
  • Често правите паузи за да му дадете шанса на мозокот да се одмори.
  • Не се обврзувајте на повеќе отколку што можете да направите.

90 проценти од продуктивноста почива на фокусот. Така, не ви треба повеќе време, само подобра концентрација.

Затоа, за да го заштитите вашиот мозок, бидете свесни за опасностите кои демнат и направете мали промени во вашата дневна рутина.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Се разведе и се откажа од старателството на децата: Сите ја осудуваат, таа тврди дека има силна причина за таа одлука!
Следната статијаСе роди бебе – лама во скопската зоолошка градина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде