Сите лекари и нутриционисти го издвојуваат зелениот зеленчук како исклучително здрав, богат со хранливи материи, а го препорачуваат и при диети. А што е со оние од други бои? Дали е помалку здраво?

Како боите влијаат на составот на зеленчук и овошје, како и предностите на портокаловата, црвената и зелената храна во однос на другите, објасни на рускиот нутриционист во медиумите д-р Екатерина Бурљаева, раководител на Консултативниот и дијагностички центар за здравје и спортска исхрана на Федерален истражувачки центар за исхрана и биотехнологија.

green and red apples on blue plastic crate

Дали зелените плодови се поздрави од црвените?

Не се согласувам. Овошјето и зеленчукот од секоја боја имаат свои вредни својства. Црвената, темно кафеавата и скоро црната содржат ликопен, што го забавува развојот на атеросклеротични промени во крвните садови и го намалува ризикот од одредени видови на онколошки болести, вели д-р Екатерина.

Оваа храна содржи и антоцијани, кои се неопходни за видот. Така, на пример, за да ги задоволите вашите дневни потреби од антоцијани, треба да јадете 50 гр боровинки на ден. Портокал и жолт зеленчук и овошје, како моркови, содржат многу каротеноиди, кои се добри и за очите. И зелената храна содржи индоли. Најмногу се наоѓа во лиснат зеленчук како зелка, карфиол, брокула, кељ и пршута. Ова соединение покажа многу добри антитуморни механизми за регулирање на активноста естроген во тело, заклучи таа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде