Самодовербата игра клучна улога во дефинирање на исходот од деловната комуникација. Колку повеќе е присутна, толку повеќе ќе „извлечете“ од состанокот.

Никој не сака да соработува со лабилни луѓе кои ни сами не си веруваат на своите зборови и ветувања.

Ви откриваме мали трикови за самопомош во однос на поттикнување на самодовербата пред важен состанок:

  • Дајте му значење на состанокот

Кога ќе му дадете значење на состанокот како важен, круциелен и сл. самиот ум и тело ќе се подготви за состанокот.

Сепак не претерувајте со вреднување на настаните бидејќи тоа може да ве инхибира.

Држете се до добра, почетна еуфорија.

  • Подгответе се да дадете се од себе 

Важно е да се покажете, а пред се да бидете свесни за своите таленти и вештини.

Непосредно пред состанокот направете мала интроспекција и набројте што очекувате од состанокот, што очекувате од себе и дајте си тивка поддршка со зборовите – Ти можеш, биди најдобар / најдобра и сл.

  • Занемарете ги другите 

Игнорирајте го постоењето на другите во тој момент и концентрирајте се само и исклучиво на себе.

Не дозволувајте туѓите коментари да влијаат врз вашиот ум и одржете ја позитивната фреквенција.

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Што се случува со вашето тело кога сте дехидрирани
Следната статијаУтрински навики кои ќе ви ја намалат дневната доза на стрес

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде