Од каде да знаеме дека сме внеле малку течност? Овие 8 знаци покажуваат дека треба да пиете повеќе вода.

Хидратантна крема не помага

Ако нанесувањето на нормална количина крем не ја подобри состојбата на вашата сува кожа, треба да пиете повеќе вода.

Бидејќи повеќе течност во телото, произведува доволно себум за да ја одржува вашата кожа мазна.

Сува уста и леплив јазик

Следниот пат кога ќе го почувствувате овој симптом, знајте дека вашето тело копнее по голема чаша вода!

Главоболка

Главоболките често се знак на дехидрираност, доволно за да се снабди со вода може дури и да доведе до мигрена.

Избегнувајте пијалоци со шеќер сега неопходни за да добиете повеќе вода во телото.

Дебелината

Консумирајќи многу вода, метаболизмот се стимулира и нема вишок килограми!

Спротивно на тоа, постојаната лесна дехидрираност доведува до силно чувство на глад, бидејќи телото ќе се обиде да го надомести недостатокот на течност.

Затвор

Исто така, варењето бара течности.

Кога исклучуваме други причини, запекот е обично знак на дехидратација.

Бактерии во мочниот меур

Внесувањето доволно вода може да се инфилтрира во бактериите од мочниот меур и на тој начин да спречи иритирачки инфекции.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Роденденот на Никола Тесла прогласен за државен празник во Канада
Следната статијаМали тајни за поттикнување на самодовербата пред важен состанок

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде