Неколку митови на кои винаџиите се потпираат

Вино со плута е поквалитетно
Помислата дека шише вино мора да има плута за да биде со пристоен квалитет е глупост.

Некои од најдобрите вина што можете да ги најдете во Нов Зеланд или Австралија имаат капачиња од завртки, а остатокот од светот внимава да го одрази квалитетот на виното преку пакување со плута.

Експертите сè уште учат за потенцијалот на стареење на виното под капаче за завртки, но затворачите на метал секако можат да бидат посигурни и поудобни.

Колку е потешко шишето, толку е подобро неговата внатрешност

Исто така, потешките шишиња не се показател за подобро вино: тие само значат дека производителот потрошил повеќе на чашата. Големината на вдлабнатината на дното на шишето е исто така ирелевантна: тоа е поврзано повеќе со изборот на производителот отколку со квалитетот на виното.

Можете да научите многу за виното од неговото постоље

Нежните капки што течат по внатрешноста на чашата не се показател за фино вино, тие зависат од содржината на алкохол или шеќер – повисоките нивоа се еднакви на повеќе капки на чашата.

Изборот на вино со храна е строга наука

Кога станува збор за совпаѓање на храна и вино, бидете смели со спарувањето и игнорирајте ги сите крути правила затоа што вкусот ја надминува науката.

За морска храна, киселоста е поважна од бојата на вашето вино.

Иако тешко ќе ве натераат да пронајдете подобро спарување од врвен шампањ со вечера за риба и чипс или чинија остриги со албаричо, рибата е флексибилна, затоа не плашете се да експериментирате.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде