Агата Кристи имала 40 години кога решила да се омажи за Макс Малован, кој во тоа време имал 24 години!

Само замислете го тој скандал. Во тие години, една жена во четириесеттите години се сметала за стара, додека разликата во возраста била огромна …

Агата се консултирала со нејзината сестра. Нејзината сестра и предложи да почека.

Таа и рекла дека е постара, па затоа и помудра. Поумно е да почеке и да провери дали нејзините чувства ќе попуштат за неколку години.

Почекајте три години. Тогаш ќе ви биде јасно дали станува збор за љубов или заљубеност.

Агата донела одлука и и одговорила вака на својата сестра:

За три години ќе бидам уште постара. Животот минува, времето лета. Ќе се омажам за Макс ако тој ме запроси. Никогаш не знаете што ве чека во животот …

Тоа било разумна одлука, бидејќи, навистина, животот поминува, а шансите за среќа се намалуваат. Ако чекате, можеби вашиот брод веќе плови …

Агата се омажила и живееше среќно вечно во бракот со нејзиниот Макс.

Животот честопати не ни нуди втора шанса, затоа треба да ја искористиме онаа што ни е дадена.

Макс Малован и Агата Кристи живееја заедно цели 45 години, иако сите се сомневаа во успехот на нивниот брак.

За писателката, нејзиниот сопруг бил центар на универзумот.

Говорејќи за нивниот брак, Макс и Агата го избегнувале зборот „љубов“ со тоа што често го споменувале зборот „среќа“.

Кога Агата ја напишала својата биографија, таа го опишала кобниот состанок со Макс како главен настан во нејзиниот живот. Честопати велела:

Благодарам, Господи, за целата љубов што ми е дадена

ИЗВОРСтил - Курир / Foto: Profimedia
претходниот член,Како да препознаете дека си имате работа со нарцис?!
Следната статијаКако полесно до сон, мали трикови за побрзо заспивање

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде