Има жени кои глумат. Секогаш ќе биде така. Како и мажите, рече Милановиќ, а Маријана Пуjак му одговори, пишува rtl.hr.

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, во посета на Сисак и Петриња погодени од земјотресот, го коментираше и меѓународниот ден на жената, а на неговата изјава на Фејсбук бргу му одговори пратеничката и копретседател на партијата Центар, Маријана Пујак.

-Го честитам Денот на жената, но има жени и жени, рече Милановиќ во Петриња и на прашањето кои се жените и жените, тој одговори:

Постојат жени кои се едноставно борбени, кои не можат да бидат продадени и скршени, кои ќе напуштат насилник или вознемирувач од каков било вид, доколку е потребно, на некое место. И има жени кои глумат. Секогаш ќе биде така.

На прашањето дали заслужуваат заштита, тој одговори „слабите заслужуваат заштита“.

Наставниците заслужуваат заштита, девојките од колеџ кои се асистентки, и тие мораат да напредуваат преку нетранспарентен систем и зависат од постарите колеги, и не се доволно интересни да соберат 30 камери заради нив самите, продолжи Милановиќ.

Тоа, не холивудските актерки, рече Милановиќ, додавајќи дека му е жал ако некои активисти за правата на жените негодуваат за некои изјави од минатото.

Постојат претседатели на држави

Маријана Пујак, пратеничка, даде краток одговор на ова во својот статус на Фејсбук.

Постојат претседатели на држави, а тука е и Милановиќ, напиша Пујак на Фејсбук.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,И Србија ја тресе афера „Јавна соба“ слична на македонската
Следната статијаЉубовта не се покажува и освојува со подароци, туку…

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде