Во последно време се повеќе го слушаме зборот глутен.

Прашањето е што претставува и кои намирници изобилуваат со него.

Глутен најмногу имаат житарките, овес, ‘рж, пченица.

Глутенот дава еластичност на тестото и помага да расне, па го чува и обликот.

Поради глутенот лебот и тестат имаат воздушеста структура.

Кога глутенот се внесува во системот за варење се разградува и не прави проблем, но има и лица кои се осетливи на глутен.

Кај некои лица е наследно и самото консумирање глутен создава автоимуна реакција на телото кога се формираат антитела.

Самите црева слабеат и потешко го примаат глутенот.

Глутен е композитен протеин кој се наоѓа во пченицата и сродните житарки, како што се ‘рж и јачмен.

Во овесот не се јавува природно, но бидејќи овесот често се одгледува веднаш до пченицата и скоро секогаш се индустриски преработени во истите растенија како пченицата, овесот е скоро секогаш контаминиран со овој протеин.

Пченката и оризот не содржат глутен.

Глутен му дава еластичност на тестото, помага во подигнување на тестото и одржување во форма.

Се користи во козметика, шампони за коса и други дерматолошки препарати.

Луѓето кои се нетолерантни на глутен, исто така треба да обрнат внимание на овие производи, бидејќи така глутенот стигнува до прстите, и од прстите понатаму во цревниот тракт.

ИЗВОРГотви.мк
претходниот член,Како да ја поттикнете самодовербата и да се сакате повеќе!
Следната статијаСуплемент генерација: Дали воопшто јадеме храна?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде