Шеста година по ред, Финска е најсреќната земја во светот, според рангирањето на World Happiness Report, главно врз основа на оценките за животот од анкетата на Gallup World.

Нордиската земја и нејзините соседи Данска, Исланд, Шведска и Норвешка имаат многу добри резултати за мерките што ги користи извештајот за да ги објасни своите наоди: здрав животен век, БДП по глава на жител, социјална поддршка, ниска корупција, великодушност во заедница каде што луѓето се грижат едни за други и слобода да донесуваат клучни животни одлуки.

Израел се искачи на 4-то место оваа година од 9-тото рангирање минатата година. Топ 10 ги заокружуваат Холандија (бр. 5), Швајцарија (бр. 8), Луксембург (бр. 9) и Нов Зеланд (бр. 10).

Австралија (бр. 12), Канада (бр. 13), Ирска (бр. 14), САД (бр. 15) и Обединетото Кралство (бр. 19) влегоа во првите 20.

Македонија на оваа листа се најде на 89-тото место.

ИЗВОРФокус
претходниот член,ЕУ бара да се воведе задолжително реновирање на старите згради
Следната статијаПознатата американска музичарка со македонско потекло објави нов сингл

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде