Лекот што некои го користат секојдневно за да спречат срцев или мозочен удар може да има сериозни несакани ефекти.

Со години (па дури и децении), аспиринот се смета за еден од најефикасните лекови за спречување на срцев или мозочен удар.

Аспирин, чија клучна состојка е ацетилсалицилна киселина, го користат милиони луѓе ширум светот.

Тоа е благ аналгетик, ја намалува температурата и се користи дури и во моменти на мамурлак, а ние веќе долго време читаме текстови за тоа колку е одличен за превенција од кардиоваскуларни заболувања и состојби како што се срцев удар.

Сепак, се чини дека тоа не е така, пренесува Јутарњи.

Според угледниот Њујорк тајмс, лекарите повеќе не треба рутински да препишуваат аспирин на луѓе кои се изложени на ризик од такви болести.

Покрај тоа, американските експерти открија дека постои значителен ризик од сериозни несакани ефекти кои ги надминуваат можните придобивки од лек кој до неодамна се сметаше за евтино „оружје“ за борба против срцевите заболувања.

Панел американски експерти, исто така, смета дека треба да се разгледа можноста за запирање на администрацијата на аспирин кај пациенти со ризик од рак на дебелото црево, додека до неодамна се сметаше дека овој лек значително ја намалува можноста за овој вид на рак.

Се разбира, велат тие, потребни се дополнителни истражувања.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Оваа европска држава размислува за работна недела од 4 дена
Следната статијаРусија и нуди на Бугарија нов договор за снабдување со гас

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде