Работодавачите низ светот почнаа со тестирање на четиридневната работна недела, што е уште една промена што пандемијата ја донесе во светот по работа од дома.

Федералната влада во Белгија ќе го разгледа предлогот за намалување на работните денови од пет на четири дена во неделата. Предлогот, изнесен од либерално ориентирани политичари и парламентарци, предвидува неделниот број на часови да не се менува, туку само да се намали бројот на работни денови.

Предлогот повикува неделното работно време, кое е 38 или 40 часа во зависност од секторот, да се распредели во текот на четири дена. Во принцип, веруваме дека овој предлог е добар за слободата на вработените, но секако, одлуката треба да им се препушти на вработените.

Претставниците на синдикатот тврдат дека не само работните денови, туку и работното време на вработените треба да се скратат. Се очекува федералната влада следната недела да разгледа за кои сектори може да се однесува предлогот.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Иако сте на диета, правите огромна грешка ако го исфрлите лебот од употреба!
Следната статијаЛекарите го рушат митот за лекот „Аспирин“: Повеќе штета од корист!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде