Кога одиме на шопинг за нова козметика, ретко ги проверуваме декларациите и какви состојки има во неа.

Таквата „слепа“ набавка честопати може да нè чини многу.

Козметичките препарати содржат бројни штетни состојки кои, кога се нанесуваат на телото, достигнуваат до крвоток.

Повеќето луѓе се грижат за изборот на храна што ќе ја внесат во организмот, со цел да имаат здраво и убаво тело.

Сепак, многу луѓе, користејќи разни производи за нега, всушност несвесно го трујат своето тело и организмот.

Како се случува тоа?

Употребата на козметика е неопходна бидејќи тоа го бара нашето тело.

Додека го правиме ова, уверени сме дека му го даваме само најдоброто на нашето тело.

Наместо навистина да ни служат, ваквите препарати всушност прават повеќе штета отколку корист.

Многу штетна состојка која се наоѓа во повеќето креми за лице е парабенот. Тоа е конзерванс кој е задолжен за одржување на текстурата на кремот, за да не се згусне.

Исто така, го продолжува времетраењето на кремот подолго од предвиденото.

Многу производители наведуваат дека само мали количини парабени се додаваат на кремите и дека тоа не може да биде штетно за здравјето на луѓето.

Некои веруваат дека постојаната употреба на парабени креми може да доведе до рак на кожата, рак на дојка, хормонална нерамнотежа, неплодност, алергии и многу други болести.

Сепак, ова сè уште не е докажано научно.

Парабени што често ќе ги видите на декларациите за козметички препарати се пропил – парабен, метил – парабен, изобутил – парабен и други.

Друга состојка е формалдехидот, кој беше забранет од американската влада, бидејќи е докажано дека е канцероген.

Светската здравствена организација исто така го класифицираше формалдехидот како канцероген при вдишување.

Многу производители го заобиколуваат методот користејќи „системи за конзервирање“ и потоа користејќи некои од хемикалиите што се распаѓаат кога се додаваат во вода и повторно формираат молекули на формалдехид.

Ако сакате да бидете сигурни дека ќе го купите препаратот без никакви штетни состојки, избегнувајте ги следниве хемикалии во козметиката: DMDM ​​хидантоин, имидазолидинил уреа, диазолидинил уреа, кватерниум-15, бронопол, хидоксиметилгилцинат, 5-бромо-5нитро-1 , 3-диоксан.

Силиконите се друга состојка која се наоѓа во многу сапуни и шампони, но и во шминката.

Дури и кога ќе ја измиете косата од шампон кој содржи силикон во неа, таа ќе остане на скалпот и косата, предизвикувајќи косата да изгуби волумен и сјај.

Исто така, силиконот останува на кожата кога се користи шминка базирана на силикон. Затоа е важно добро да ја отстраните шминката пред спиење и да го измиете лицето со млеко или гел што не содржи силикон.

Многу европски земји донесоа закони со кои се забранува употреба на парабени во козметиката за деца до тригодишна возраст.

Препорачливо е да ги проверите декларациите за препаратите што имате намера да ги купите при купување, со цел да ги заштитите вашето тело и кожа од штетни материи.

Денес, на пазарот има соодветни замени и апарати кои се целосно базирани на природни состојки.

ИЗВОРАло
претходниот член,До кога е човекот млад, до кога е стар и кога престанува да биде свој!
Следната статијаБританска варијанта на КОВИД-19 помалку сериозна од стравуваното

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде