Вистински благодет за здравјето на болните, а исто така и за стимулација на здрав организам е фантастичната козја сурутка, како нуспроизвод на производството на козјо млеко.

Протеините од него се на најдобар можен начин сојузник на здравјето на луѓето, толку многу што нема лице на кое козјa сурутка може да му наштети на некој начин.

Без разлика дали се обидувате да изгубите тежина, да добиете мускулна маса или да се опоравите од повреда на мускул, додавањето протеини во целокупната диета е многу важно.

Дополнителниот протеин што се консумира дневно во оброците е подеднакво важен за сите оние кои минуваат низ значителни промени во развојот, како што се децата за време на пубертетот и бремените жени.

Постојат многу различни начини да додадете протеини во вашата исхрана, а еден од наједноставните е да консумирате сурутка (во течна или прашкаста форма), што е многу погодно да се користи и ефикасно кога станува збор за постигнатите резултати.

Кога зборуваме за сурутка како извор на протеини, обично мислиме на остатокот од производството на сирење што се добива од кравјо млеко.

Сепак, висококвалитетен протеин може да се изолира и од козјо млеко сурутка.

Можеби звучи како старомоден лек, но протеинот од козja сурутка е корисен за раст и закрепнување на мускулите, лекување на болести на белите дробови, оштетување на црниот дроб, подобрување на имунитетот, покачен холестерол и крвен притисок.

Бидејќи е целосно природен додаток во исхраната, козјата сурутка им служи на здравјето на бремените жени, адолесцентите, дијабетичарите, срцевите пациенти, опоравувачите, но и на комплетно здравите луѓе.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Краток филм за прогонетите Македоцни од Егејска Македонија
Следната статијаПостојат три типа на мажи според односот кон жените!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде