Вчера (14 јули) на железничката станица „Овче Поле“ се одвиваше снимањето за краткиот филм „Возот кој никогаш не дојде“, приказна за доселувањето на прогонетите Македонци од Егејска Македонија и нивното пристигнување во Овче Поле, дополнета со изведба на старата македонска песна „Врба ми никнала там Солунско поле“.

Овој филм носи специфичен назив кој ја отелотворува симболиката дека и покрај физичката миграција на Македонците од Егејска Македонија, тие никогаш не ја дочекале нивната духовна миграција и засекогаш останале заглавени во минатото, на местото на прогонот со болни сеќавања и тажни приказни.

Филмот ги прикажува обичаите, културата и историјата на секојдневниот живот на прогонетите Македонци од Егејска Македонија.

Освен културните специфики на оваа група, се прикажани и нивните страдања, последици од прогонот, потешкотиите во прилагодувањето во новата средина, како и кризата на групен и индивидуален идентитет.

Краткиот документарен филм е проект на „Ансамбл Македонија“ а е работен од „Аристон продукција“ во соработка со „Проспериум филмс“.

Се очекува премиера на краткиот документарен филм до крајот на месец јули.

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Мажи филозофи кои најмногу придонеле за женските права!
Следната статијаКозја сурутка: Универзален лек, богата со протеини и малку калории!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде