Омилениот зеленчук ширум светот без сомнение е компирот, особено кога се млади. Годишното тревно растение кое потекнува од Перу со шпанските морнари пристигнало во Европа пред четири века, а денес е присутно на секој агол на планетата. Пржени, варени, печени, како прилог или дел од салата, младите компири не само што се вкусни, туку и многу здрави.
  • Здрави влакна

Овој најчест прилог е едно од најхранливите растенија во светот.

Има помалку калории од лебот, оризот и тестенините, а содржи повеќе калиум од бананите. Покрај тоа, има повеќе употребливо железо од кој било друг зеленчук, а покрај тоа е добар извор на витамини Ц, Б, магнезиум, фосфор, бакар. , манган, цинк и молибден.

Научните истражувања докажаа дека овие зеленчуци го намалуваат крвниот притисок, а со тоа и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Дополнително, само еден печен компир дава дури 12 отсто од препорачаните здрави влакна дневно. Во овој случај работата на цревата е далеку подобра, а ризикот од добивање на рак на панкреасот е намален.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Селскиот туризам е во подем, но го има ли Македонија доволно разработено селскиот туризам?
Следната статијаКој тип на кафе е здрав, а кој опасен по нашето здравје?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде