Иако веројатно сте чуле дека е најдобро да ја миете косата што поретко, тоа е глупост, од самата причина што секој тип на коса е различен.

Исто така, во зависност од видот на косата, премногу често миењето може да предизвика првут, иритација, опаѓање и сувост на косата.

Права, тенка коса

Мијте ја косата секој втор ден.

Иако се чини дека права коса е лесна за одржување, се покажа дека е спротивното.

Правата коса покажува се мрси многу повеќе отколку другите видови. Што значи дека дури и ако вашата коса не е мрсна, таа ќе изгледа така.

Можеби ви се чини дека најдобро решение е да ја миете секој ден, но на тој начин ќе доведете само до оштетување и уште поголемо подмачкување.

Наместо тоа, мијте ја косата секој втор ден со помека, волуметриска формула и испрскајте шампон за суво миење за да го спречите опаѓањето на косата.

Густа коса

Мијте ја косата еднаш, до двапати неделно.

– Погустите фоликули на косата имаат тенденција да ги „маскираат“ маснотиите подобро од потенката, што значи дека ако вашата коса не е многу мрсна, обидете се да ја миете само еднаш или двапати неделно – вели познатиот фризер Мајлс Фефрис.

Ако сте склони кон чешање и првут, пробајте шампони направени од масла од чајно дрво кои го спречат воспалението и чистат пори.

Брановидна или виткана коса

Мијте ја косата два до три пати неделно.

Бранови и послаби кадрици лесно можат да ја изгубат формата ако користите погрешни шампони. За да го задржите нивниот волумен и облик, мијте ја косата секој втор ден (за мрсни скалпи) или на секои два или три дена (за „нормални“ скалпи) со шампон без сулфат.

Оштетена коса

Мијте ја косата на секои два до три дена.

Кога ќе ја оштетите косата (благодарение на постојаното пеглање, фенирање, боење и сл.), Таа станува сува, груба и кршлива. За да го избегнете ова, пробајте шампон со сулфат, но кој содржи растителни протеини и лесни масла за чистење и хидратација.

 

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Карактеристики и лоши навики на најпаметните луѓе
Следната статијаВременска прогноза: Какво време не очекува за време на празниците

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде