Супер-интелигентните луѓе не ги дефинираат само со нивните неверојатно добри резултати на тест за интелигенција.

Тие имаат тенденција да делат еден куп други карактеристики, како што се мрзеливост и сарказам.

Па, како да знаете дали некој е генијалец и да не чекате историјата да го препознае?

Анализата на нашите лоши навики може да биде одличен начин да откриете дали сте интелигентна личност, се согласуваат психолозите.

Мрзливи сте 

Интелигенцијата честопати се поврзува со луѓе кои работат напорно и непрестано.

Но, како што се покажа, истражувањето на списанието Здравствена психологија ја поддржува теоријата дека паметните луѓе поминуваат повеќе време во лежење.

Имено, на луѓето со повисок коефициент на интелигенција им е помалку досадно, па претпочитаат да поминуваат време на размислување наместо да работат, а луѓето кои се активни логично се помалку мрзливи, бидејќи физичката активност е она што им го стимулира умот.

Немате многу пријатели

Ако имате мала, но вредна група пријатели и ви се допаѓа на тој начин, тоа може да биде знак дека сте навистина паметни.

Студија во британскиот журнал за психологија покажа дека ако сте исклучително интелигентни, постојаното разговор со пријателите може да ве направи несреќни.

Теоријата што стои зад ова е малку комплицирана. Студијата откри дека луѓето денес се претежно задоволни со работи во кои уживале нашите предци, а една од нив е дружење со многу луѓе.

Сепак, ова не е вистинското решение за интелигентните луѓе, бидејќи вклучувањето во нешто друго освен социјална интеракција е она што ги прави попаметните луѓе посреќни.

Уживате во црн хумор

Ако имате тенденција да се смеете на темни работи за кои другите мислат дека вознемируваат, тоа може да значи дека сте навистина интелигентни.

Една студија од списанието Когнитивна обработка го покажа токму тоа за време на истражувањето. Учесниците оценуваа дали ги разбираат „морничавите“ шеги и дали сметаат дека се добри.

Луѓето кои уживаа во шеги од доменот на црниот хумор постигнаа подобри резултати, и во вербалната и во невербалната интелигенција.

Неуредни се

Следниот пат кога некој ќе ви каже дека сте премногу неуредни, користете студија од Универзитетот во Минесота, според која нередот често се поврзува со интелигенцијата.

Исто така се поврзува со креативноста.

Саркастични сте

Сарказмот не само што е одличен начин да се биде духовит, туку е и знак дека сте паметни. Едно истражување покажа дека способноста да се разбере сарказмот доаѓа од голем број сложени когнитивни вештини.

Станува збор за разбирање на менталната состојба на луѓето, а не само за шега.

Значи, разбирањето на состојбата на умот и чувствата ги прави луѓето саркастични, а тоа е исто така поврзано со повисока интелигенција.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска е Велики петок, еве што треба да направите на овој ден!
Следната статијаКолку пати неделно треба да ја миете косата според нејзините својства?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде