Сепак, многу нутриционисти се на мислење дека неправилно сварените јајца не само што не се добри за организмот, туку можат и сериозно да му наштетат. Дали е тоа вистина и како да готвите јајца за да имате корист само од нив?

Тешко е да се даде недвосмислен одговор на ова прашање, бидејќи неколку фактори влијаат на придобивката (и штетата) на јајцата.

На пример, продолжената термичка обработка – долго вриење во топла вода или печење во рерна – ја зголемува апсорпцијата на белките. Ова е многу важно, бидејќи протеинот е „комплетен“ – ги содржи сите аминокиселини неопходни за организмот.

Од друга страна, продолжената термичка обработка уништува други корисни материи содржани во јајцата. Така, за време на долго вриење, пржење или печење, јајцата губат од 12% до 61% од витамини, минерали и антиоксиданти.

За да се минимизираат овие загуби, се препорачува да се користат повисоки температури и пократки времиња на готвење, но во овој случај постои интензивна оксидација на холестерол, богата со жолчка од јајце, што нема најдобро влијание врз здравјето на кардиоваскуларниот систем.

sandwich with boiled egg

Експертите препорачуваат да им се даде предност на тврдо варени јајца

Невозможно е целосно да се избегнат процесите на распаѓање на хранливи материи или оксидација на холестерол на кој било начин, сепак, можете да изберете методи за готвење јајца во кои штетата на телото од овие процеси ќе биде минимална.

Експертите препорачуваат да се даде предност на тврдо варени јајца. Ова се наједноставните начини на готвење јајца за кои не се потребни премногу високи температури или предолг термички третман.

На loversубителите на омлет им се препорачува да ја намалат употребата на млеко, крем и други млечни производи (ова го зголемува оптоварувањето на срцето), но напротив, подобро е да додадете повеќе зеленчук – тоа ќе помогне да се компензираат сите витамини и антиоксиданти изгубени за време на процесот на готвење.

Пржете јајца во сува тава или со додавање на природни масла – тие не оксидираат и не создаваат дополнителен стрес за организмот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Што може да заклучите за луѓето кои грицкаат нокти?
Следната статијаСпасовски: Во Вевчани сакаа инцидент, но не го добија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде