Тоа е навистина грда навика – не е убаво да се види како човек става прсти во уста – но исто така може да открие некои интересни работи за вас.

Можно е да сте перфекционист

Повеќето луѓе кои гризат нокти се оние кои си поставуваат многу високи цели во животот. Исто така, тие се почесто перфекционисти и сè треба да се направи „под конецот“.

Вие сте попаметни отколку што мислите

Луѓето кои гризат нокти се генерално такви што не сакаат да одат по „газената патека“. Тие често се многу интелигентни, а грицкањето нокти, иако изгледа грдо, понекогаш им помага да се концентрираат и да решат проблем.

Вие сте нетрпеливи

Досадата и фрустрацијата често се предизвикувачи на грицкање на ноктите. Откако ќе стане навика, луѓето едноставно несвесно ги ставаат рацете во уста кога им е досадно и не знаат што да прават.

Вие не сте задоволни од себе

Каснувањето на ноктите може да ве направи нервозни, и може да биде начин да се обидете да си помогнете. Како што рековме, луѓето кои гризат нокти си поставуваат високи цели и се перфекционисти, па кога не можат да постигнат цел, се чувствуваат разочарани и незадоволни.

Може да биде поврзано со психолошки проблеми

Каснувањето на ноктите може да биде поврзано со опсесивно-компулсивно нарушување – кога луѓето треба да го прават истото одново и одново, на пример, за да ги гризат ноктите.

Секако, тоа не значи дека секој што грицка нокти има ментален проблем, честопати станува збор за навика од која е тешко да се ослободи.

ИЗВОРМондо
претходниот член,МОТ: Нов закон за работниците кои работат од дома
Следната статијаКолку минути треба да ги варите јајцата и како да ги конзумирате?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде