Пробиотиците се составен дел од здравјето на цревата. Денес, пробиотиците се составен дел од кутиите со лекови за луѓе ширум светот.

Истражувањата за пробиотици се се уште релативно нови, така што се уште не е јасно колку често треба да ги земаме.

Според некои истражувања, се верува дека треба да го правиме тоа во однос на нашето тело.

Колку често да земате пробиотик?

Ако јадете здрава и разновидна храна богата со хранливи материи и минерали, најверојатно нема да мора да земате додатоци секој ден.

Меѓутоа, ако ви недостасува храна богата со растителни влакна, можеби ќе треба да го зголемите внесот.

Се уште нема официјална препорака за нивната доза.

Бидејќи пробиотиците се релативно нови на пазарот, дозите и другите фактори допрва треба да се одредат.

Healthline објаснува дека пробиотици може да влијаат на ефективноста на додатоците во исхраната.

Различни видови влијаат на различно, важно е да знаете дека сте го пронашле вистинскиот за вас, пишува The List.

Најдобро е да разговарате со вашиот лекар ако планирате да додадете пробиотик.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Фатен на дело како подметнува пожар па се обидел да избега од полиција
Следната статијаВакцината има намалено дејство врз делта сојот на коронавирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде